Son dakika! ABD Suriye’ye operasyon başlattı, Şam’dan patlama sesileri geliyor | Canlı


Son dakika! ABD, günlerdir konuşulan Suriye operasyonunu başlattı. Trump, Suriye’nin Guta kasabasındaki kimyasal saldırıdan Esad rejimini sorumlu tuttuğunu ve askeri saldırı kararı verdiğini canlı yayında açıkladı. Bu açıklamanın hemen ardından ABD, İngiliz ve Fransız savaş uçakları Suriye hedeflerini vurmaya başladı. Şam’dan patlama sesleri geliyor…

KARAR.COM SURİYE OPERASYONU CANLI YAYINI

SELÇUK ACAR / WASHINGTON 

ABD Başkanı Donald Trump, canlı yayında, Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına ilişkin askeri operasyon emri verdiğini açıkladı. Açıklamadan sonra İngiltere, Fransa ve Amerikan uçakları Suriye’de belirlenen hedefleri vurmaya başladı.  Reuter’s haber ajansı Suriye’nin başkenti Şam’da 6 patlama sesi duyulduğunu bildirdi.

İşte dakika dakika Suriye operasyonunda yaşananlar:

RUSYA ABD ULUSLARARASI NORMLARI İHLAL ETTİ

05.20 ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Suriye’ye yönelik operasyonun ilk dalgasının sona erdiğini açıkladı.

5.15 RUSYA‘dan ilk tepki geldi: ‘ABD uluslararası normları ihlal etti.

5.13 Suriye Devlet Televizyonu 13 seyir füzesi hava savunma sistemleri tarafından imha edildi.

5.10 Şam’da bulunan 81. ve 21. tburların hava savunma devriyeleri saldırılara roketlerle karşılık vermeye çalışıyor.

05.05 ABD Savunma Bakanlığı: “Suriye’deki operasyonumuzu bozmaya çalışan askeri platformları veya ekipmanları hedefleyeceğiz.”

05.00 Şimdiye kadar ABD bombalaması Barza bölgesinde bilimsel araştırma merkezi, Qaysun dağlarında Cumhuriyet Muhafızları genel merkezi, Mezzeh Askeri Havaalanı, Damir Askeri Havaalanı, Alkaswa bölgesi ve başkent Şam’da bazı merkezleri kapsıyor

04.50 İngiliz Savunma Bakanlığı: “Suriye’deki operasyonda şu anda 4 Tornado uçağımız katıldı.”

04.45 İngiliz Tornedo savaş uçaklarının Güney Kıbrıs’taki askeri üsten havalandıkları belirtilirken,  ABD’nin Deniz Kuvvetleri savaş gemilerini ve Katar’daki üslerden havalanan B-1 bombardıman uçaklarını kullandığı bildirildi.

ABD UÇAKLARI KATAR’DAN HAVALANDI

04.35 İngiliz Tornedo savaş uçaklarının Güney Kıbrıs’taki askeri üsten havalandıkları belirtilirken,  ABD‘nin Deniz Kuvvetleri savaş gemilerini ve Katar’daki üslerden havalanan B-1 bombardıman uçaklarını kullandığı bildirildi.

04.30 Barza’daki bilimsel araştırma merkezinden dumanlar yükseliyor. ABD savaş gemilerinden atılan Tomahawk füzeleri ile hedeflenmesi sonucunda 4. Tugay milis kuvvetlerinin merkezi de vuruldu. Mezze Havaalanı da hedefler arasında. Hava bombardımanında, Şam’ın kırsal kesimindeki El-Kaswa bölgesi de vuruluyor.

04.10 Trump’ın Suriye’ye saldırı emri verdiğini açıklamasından kısa süre sonra müttefikleri İngiltere ve Fransa’dan da açıklama geldi. İngiltere Başbakanı Theresa May, “Suriye’ye karşı güç kullanmaktan başka alternatif yok” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, “Suriye’de kimyasal silah kullanımının normalleşmesine müsamaha edemeyiz” diye konuştu.

İNGİLTERE’DE SAVUŞ KABİNESİ TOPLANDI

04.02 İngiltere Başbakanı May, savaş kabinesini topladı ve oprasyona katılma kararı aldı. 

KİMYASAL SİLAH KULLANIMI DURANA KADAR

04.00 Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada İngiltere ve Fransa ile birlikte aldıkları karar doğrultusunda Suriye kimyasal silah kullanımını durdurana kadar müdahalede bulunacaklarını söyledi. Ayrıca Suriye’ye destek veren Rusya ve İran’a da uyarıda bulundu.

Hiç olmadığı kadar duygusal görünen Trump sözlerini “Bugün Fransa, İngiltere ve ABD haklı bir şekilde bu vahşete ve barbarlığa karşı güçlerini birleştirdi. Bugün askerlerimize sesleniyorum, tanrı onların yanında olsun. Dua ediyoruz ki ABD‘yi korusun” diyerek bitirdi.

Trump, “Amerika Suriye’de belirsiz bir varlık istemiyor… Askerlerimizi eve getirebileceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Trump, Esad’ı “canavar”a benzetti.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Yok Artık Yok Artık
1
Yok Artık
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
0
Çok Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
3
Sinir Bozucu
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Daha Fazlası: Foto Galeri

Bunları Beğenebileceğiniz Düşündük