Özel İzinler İle Kısıtlı Fotoğraf Çekimine İzin Verilen Kuzey Kore’den Hiç Görmediğiniz Kareler


Dünyanın Kuzey Kore’ye yönelik tutumu, oynak alay ve gerçek korku arasında geçiş yapma eğilimindedir.
Ondan önceki diktatörlükler gibi – Nazi Almanyası ve Sovyet Rusyası – Kuzey Kore, mimarisiyle bu duygu çeşitliliğini yansıtıyor.

Pyongyang’ın başkentine giren ziyaretçiler, Yeniden Birleşme Arşivi’nden geçiyorlar. Yapışık bir Kuzey ve Güney Kore tutan iki kadın, yüce lider Kim Il Sung’un iki ülke için vizyonunu sembolize ediyor.

Hemen ardından Kuzey Kore İşçi Anıtı beliriyor. Anıtın üzerinde ise “Kore partisi, tüm Korelilerin zaferlerinin organizatörü ve lideri!” yazıyor

Pyongyang şehir silüeti, şu anda dünyanın en uzun terk edilmiş binası olan 105 katlı Ryugyong Hotel tarafından işaretlenmiştir. 1992’den beri üzerinde hiçbir çalışma yapılmadı.

Şehrin diğer tarafında, 558 metre uzunluğundaki Juche Kulesi, Taedong Nehri’nin yukarısında uzanıyor.

Kuzey Kore’nin en etkileyici (ve göz korkutucu) mimarisinin bir kısmı, şehir merkezinde, yayılan Manyongdae Çocuk Sarayı gibi yaşıyor. Bir annenin kucaklamasını taklit etmek için iki “kol” vardır.

Kuzey Kore’nin kendi elektriği yeteri kadar yok, bu yüzden geceleri tüm ülke zifiri karanlığa gidiyor. Ülkenin kurucusu Kim Il-Sung’un bir resmini aydınlatmak için ne küçük kalıntılar var.

Binlerce saat çalışan binlerce işçi olmasaydı, sanıyoruz bu binalar da olamazdı…

Koşullar tamamen kötü değilse de tehlikeli.

Ülke mimarisinin çoğu, 1972-1994 yılları arasında liderlik eden Kuzey Kore’nin liderleri Kim Il-Sung ve 2011’de kendi ölümüne kadar Sung’u takip eden Kim Jong Il’i onurlandırmak anlamına geliyor.

Bu büyüleyici stadyum, tam kapasite dolu olduğunda, içeride 150.000 kişiyi olduğu anlamına gelir ve çoğunlukla geleneksel toplu oyunlar için kullanılır.

Sıkıcı günlük yaşamlarının arasında, insanlar bir parça eğlenceli vakit geçirmek için, Munsu Su Parkı’na giderler…

Bilim ayrıca Kuzey Kore’de de büyük bir rol oynamaktadır. Örneğin, Sci-Tech Kompleksi bir atom şeklinde inşa edildi ve 2015’in başında açıldı.

Ülkenin lideri Kim Jong, bu merkez için “Bilim ve teknolojinin ilerlemesi vatanın ilerlemesi demektir.” cümlesini kurmuştur.

Yapı, Kuzey Kore’nin inovasyonda küresel bir güç olma merkezi olarak kullanmak istediği Mirae Scientists Street’e katılıyor.

Binaların çoğu cesur renk paletleri ve endüstriyel mimarileri ile dikkat çekiyor.

Ancak sosyal yapılarda, örnek Wonsan Bebek Evi ve Yetimhanesi gibi, parlak pastelleri tercih ediyorlar

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
0
Çok Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
1
Sinir Bozucu
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Daha Fazlası: Foto Galeri

Bunları Beğenebileceğiniz Düşündük