Dünyanın sonunu getirebilirler! Suriye’deki 6 ülkenin ordu gücü korkutuyor!


ABD, Fransa ve İngiltere, Suriye rejimininin kimyasal silah depolarını vurduğunu açıkladı. Rusya ve İran operasyona yönelik sert tepki geldi. Suriye’de karşı karşıya gelen bu 6 devletin elinde hangi silahlar var birbirlerine nasıl karşılık verebilir?

Advertisements
1794783163907362_1798655083520170

Suriye’de sular durulacağa benzemiyor. Geçtiğimiz hafta Esed’in Duma’da gerçekleştirdiği kimyasal katliam sonrasında ABD Başkanı Donald Trump bunu karşılıksız bırakmayacağız demişti. Ve dün gece saatlerinde ABD, Fransa ve İngiltere Suriye rejiminin askeri noktalarını füzelerle vurdu.

Rusya ve İran operasyona yönelik sert tepki geldi.

Peki, Suriye’de etkin rol oynayan bu ülkelerin elinde bilinen hangi silahlar var? ABD,İngiltere ve Fransa’nın saldırılarına karşı Rusya, İran ve Suriye nasıl karşılık verebilir? İşte ülkeler ve askeri kapasiteleri.

ABD savunma bütçesi – 600 milyar dolar

ABD’nin Ortadoğu’daki askeri donanımları

USS Donald Cook destroyeri

Amerikan Donanması’nın en önemli gemilerinden “füze avcısı” olarak tanınan USS Donald Cook destroyeri Geminin en önemli silahı, 1100 kilometre menzilli Tomahawk füzeleri. Destroyer, gelişmiş radarı ile tehlikeleri önceden belirleyip füzeleri, kendi silahlarıyla imha edebiliyor.

Tomahavk güdümlü füzeler

Kızılderili baltası olarak da belirtilen bu füzeler, gemi ve denizaltılarındanateşleyebiliyor. Nükleer başlık da taşıyabilen Tomahawk füzelerinin uzunluğu 5.5 metre ile 6.25 metre arasında değişiyor. Elbette bu doğrultuda ağırlıklar da 1315 kg ile 1587 kg arasında farklılık gösterebiliyor. 51.81 cm çapındaki kızılderili baltası füzelerinin menzili ise 2500 km. Ayrıca 450 kilogram patlayıcıyla saatte 880 km hızla hedefe ulaşabiliyor olması da diğer detaylar arasında yer alıyor.

Tomahawk füzelerinin uzunluğu 5.5 metre ile 6.25 metre arasında değişiyor. Elbette bu doğrultuda ağırlıklar da 1315 kg ile 1587 kg arasında farklılık gösterebiliyor.

F 16 uçakları

F-16 savaş uçakları hem hava hem de kara hedeflerine karşı oldukça etkilidir. Avcı bombardıman uçağıdır. Dünya’da uçuş kontrol mekanik sistemi elektronik olarak yönetilen ilk uçaktır. Manevra kabiliyeti yüksek olan uçak 9G sınırına kadar dayanabilen ilk avcı uçağıdır. Türkiye’deki kullanılan modelleri F-16C ve F-16D’dir.

B 52 Bombardıman uçakları

Üzerinde tam 8 adet Pratt & Whitney JT3D motoru bulunduran bu dev makine 56 metre kanat açıklığına sahip. Neredeyse büyük bir yolcu uçağı kadar. 12 metre yüksekliği ve 370 m² kanat alanı bulunduran B-52, 180 tona kadar yakıt alabiliyor. Yaklaşık 1000 km maksimum hız ve 15000 km menzile sahip olan

B-52 maksimum kapasitede kanatlarda ve gövde içerisinde toplam 45 adet bomba taşıyabiliyor.
a 10 Warthog uçakları

Tank avcısı olarak nitelendirilen a 10 Warthog uçakları

c 130 c 117 nakliye uçakları

Predator ve Reaper insansız hava uçakları

USS Harrys Truman uçak gemisi saldırı grubu

Suriye’deki Rus askeri donanımı

S 400 Hava savunma sistemi

Dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendirilen sistem, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı.

S-400 taburu, en az bir mobil operasyon komuta merkezi, 8 fırlatıcı ve 32 füzeden oluşuyor.

600 kilometre uzaklıktaki hedefleri algılayabiliyor.

Sukhoi 24 bombardıman uçağı

Rus çok fonskiyonlu avcı-bombardıman uçağı Su-34, gece ve gündüz, yer ve hava hedeflerine nükleer silahlar da dahil olmak üzere yüksek hassasiyetli saldırılarda kullanılması amacıyla geliştirilmiştir.

Sukhoi 25 savaş uçakları

240’tan fazla aktif göreve hazır bulundurulan Rus Savaş Uçağı Su-25, yine Su-24 gibi bombardıman uçağı kategorisinde yer alan savaş uçaklarındandır. Günümüzde Rusya tarafından hava desteği amacıyla da kullanılan Su-25 ile ilgili, teknik detayları net olarak açıklanmamış ve bilinmemektedir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
0
Çok Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Daha Fazlası: Uncategorized

Bunları Beğenebileceğiniz Düşündük