70 kuruşa alınıyor 30 TL’ye satılıyor!


İncir meyvesinin olgunlaşmasında kullanılan erkek incirin reçellik sezonu başladı. Üreticide kilosu 70 kuruşa alınan çilekler reçel olduktan sonra tüketiciye kilosu 30 TL’ye satılıyor.

Advertisements
1794783163907362_1798655083520170

Üreticinin ve çiftçinin her zaman aracıya çalıştığını belirten Aydınlı çilkeçilerden Gürkan Kuşlu, “Biz topladığımız çilekleri satarken kilosunu 70 kuruşa satıyoruz. Reçeli ise 30 TL’ye satılıyor” diye konuştu.

Bursa’ya gönderiliyor

Aydın’da Ağustos aylarında incirin olgunlaşması için kullanılan, bahar mevsiminde ise reçel yapımı için kullanılan erkek incirler toplanmaya başladı. Aydın Efeler, Koçarlı, Söke, Nazilli, Köşk ve civarından toplanan erkek incirler reçel yapımı için Bursa’ya gönderiliyor.

70 kuruşa alınıp 30 TL’lik reçel yapılıyor!
Erkek incir toplayarak Bursa’ya satan çiftçilerden Gürkan Kuşlu, fiyatların düşüklüğünden dert yandı. Geçen yıl kilosu 1 TL olan çileğin bu yıl 70 kuruşa satıldığını belirten Kuşlu, “Normal şartlarda sofralara gelen incirin olgunlaşması için kullanılan çilekler son yıllarda reçel yapımında da kullanılmaya başladı. Bizler de ekmeğimizi çilek toplayıp satarak kazanıyoruz. Bu yıl mevsim güzel sezon iyi, ancak fiyatlar çok düşük. Bizim toplayıp 70 kuruşa sattığımız incir reçel olduktan sonra kilosu 30 TL’ye satılıyor. Her zaman olduğu gibi, üretici değil aracı kazanıyor” dedi.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Çok Komik Çok Komik
0
Çok Komik
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Daha Fazlası: Haberler

Bunları Beğenebileceğiniz Düşündük